Herb Kielcza

Stronę napędza Drupal

 

Projekt herbu Kielczy

 


 

     Znakiem rozpoznawczym rodów rycerskich, szlacheckich, cechów rzemieślniczych, miast i wiosek są herby.  Symbolika  w nich zawarta nie jest dziełem przypadku.

     W roku 2008 pojawiła się inicjatywa utworzenia znaku naszej miejscowości. Czym go wypełnić? Pierwsza myśl poszła w kierunku nazwy naszej wioski. Źródłosłów Kielcza najprawdopodobniej wywodzi się od kłów dzika -kiełców. Dlatego kielce dzika lub głowa odyńca były głównym elementem projektowanych herbów.

     Zwyciężył  jednak pomysł, aby symbolika opisywała średniowieczną historię Kielczy. Tarcza  podzielona została na dwie części. Lewa połowa wypełniona jest herbem rycerzy awdańców, a tym samym informacją o tym, że w XII w. nasza miejscowość należała do tego znakomitego rodu. Jednym z przedstawicieli był rycerz imieniem Skarbimir, który w 1309 r. sprzedał Kielczę rycerzom Jackowi i Florianowi.  Awdańcy, to potężny ród rycerski. Największe znaczenie osiągnął w XI-XII w., kiedy jego członkowie piastowali wysokie godności dworskie i kościelne.

     Przybyli najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Skandynawii w czasach Bolesława Chrobrego.  Posiadali majątki  na terenie Śląska i Małopolski. Na naszym terenie osady znajdowały się między innymi w Szczedrzyku  i Kielczy.

     Prawa połowa herbu  nawiązuje do postaci Wincentego z Kielczy, który przez większą część życia należał do zakonu dominikanów. Herb dominikański to krzyż na tarczy herbowej. Krzyż dominikański jest czarno-białą wersją krzyża z Calatravy.   Na proporcach rycerze zakonni umieścili swoje godło - purpurowy krzyż grecki, zakończony gotycką majuskułą "M" od imienia Maryi (na białym tle).